Hrad Helfštýn

Předpověď hlásila déšť nebo minimálně zataženo, tak jsme se rozhodli vyrazit jen lokálně. Na Helfštýně jsme společně ještě nebyli, nemáme to daleko, takže plán byl jasný. Naplánovali jsme si pěkný okruh, který by byl naprosto perfektní nebýt toho, že v místě probíhal cyklistický závod :-D. Takže místy se tento výlet měnil spíše v boj o přežití a uhýbání na stranu.

Vyšli jsme z Rybáře a původně jsme chtěli nahoru jít po modré. Jenže cyklistů jsme míjeli fakt dost, proto jsme se rozhodli uhnout po žluté prudce do kopce a k hradu nakonec došlapat po červené značce.

Rozsáhlá zřícenina hradu Helfštýn vévodí údolí Moravské brány a vznik se datuje k poslední čtvrtině 13. století. Zakladatelem a prvním majitelem byl slezský šlechtic Friduš (Fridrich) z Linavy. Vzhledem k tomu, že jsme s sebou měli psy, počítali jsme jen s obhlídkou nádvoří, kde se ještě neplatilo vstupné.

Zpátky jsme šli po modré značce a střídavě jsme potkávali další cyklisty, ale tentokrát to nebylo nijak šílené. Bylo po dešti, takže voda pro psy byla dostupná díky kalužím. Jinak je určitě třeba s sebou přibalit vodu. Měli jsme možnost užívat si nádherných výhledů na Moravskou bránu a celkově jsme si tuhle část trasy užili.

Nakonec se nám povedla “skvělá” bota. Tak moc jsme se chtěli vyhnout závodníkům, až jsme omylem sešli z modré značky a kus cesty si razili přímo po cyklostezce (kudy samozřejmě vedl závod). 

Celá trasa (bez našeho neplánovaného opuštění značky): https://en.mapy.cz/s/3s7zF.


Teplice nad Bečvou:

Arganitové jeskyně a Hranická propast

Když už jsme byli na výletě, rozhodli jsme se k návštěvě Helfštýnu přidat i další zajímavosti v okolí. Kousek od Hranic leží Teplice nad Bečvou a v místě se nachází Hranický kras s veřejnosti přístupnými Zbrašovskými aragonitovými jeskyněmi a Hranickou propastí.

Zaparkovali jsme na no name parkovišti, které bylo zdarma. Kousek jsme museli jít po silnici a pak už se cestička stočila mezi domky a šli jsme směrem k centru a jeskyním. Kromě skalních útvarů byla moc pěkná promenáda podél řeky. Přešli jsme most a hledali místo, kde by se dalo bezpečně překročit silnici. Podařilo se nám to v místě autobusové zastávky. Vylezli jsme u kolejí a napojili se na značku vedoucí k Hranické propasti.

Na mapě jsem si všimla zčíceniny Svrčov. Nebyly k tomu místu žádné fotky, tak mě napadlo, že je to nejspíš jedna z těch zřícenin, kde zůstal jeden kámen, a i ten člověk snadno přehlédne. A nebyla jsem daleko od pravdy :-). Ale byla to pro nás otázka pár metrů navíc, a i když na místě nebyly žádné pořádné zbytky hradu, byl tam výhled do širého okolí.

Trasa k Hranické propasti: https://en.mapy.cz/s/3s7AB.

Celkem jsme si tedy šlápli něco kolem 20km.