Nečekaný výšlap na Mali Hlam (446m)

Ačkoli by si jeden řekl, že vyšlapat si “jen” do výšky 446m nad moře bude pohodička s prstem v nose, nakonec se ukázalo, že nám to Mali Hlam nedá zadarmo. Nešlapali jsme od nuly, a i přesto se pořádně zapotili :-).

Po odpolední koupačce ve Vrbniku jsme se přesunuli na lesní cestu, kde nebyl zákaz vjezdu, jen cedule upozorňující, že vjíždíte na vlastní nebezpečí. A je to tak, cestička pro nás byla sjízdná (Hubert má holt podvozek celkem vysoko), ale nejsem asi kompetentní zhodnotit, zda to zvládnete s jakýmkoli autem. My vyšli odtud

Cestička je široká, jde se téměř po rovině, míjíte kouzelný domek a vinice. Místo má skutečně genius loci. To byla stále část, kdy jsme si mysleli, že jdeme jen vyvenčit psy před odjezdem zpět do ČR. Nevzali jsme si čelovky, jídlo, ani plínky. Ale konečně přestalo být to nesnesitelné horko (auto nám během dne hlásilo 32 stupňů) a terén se nám moc líbil. 

Pak už jsme se vezli. Nešlo to otočit :-). Pěšina byla hodně pohodová velkou část cesty. Potom už nastala část pro zdatnější kamzíky. Pro dospělé v pohodě, psi taky bez problému, dokonce i náš nejstarší kousek (téměř 11 let) to zvládl levou zadní. Menší děti je nutné poponést. Ale to naše kuře miluje šplhání a balancování na hraně kamene a pádu, takže šlapala po svých ještě kus cesty. Potom už se cesta stala hodně strmou a nebylo to bezpečné, takže se nesla u tatínka v náručí. Kočárek tam s sebou určitě neberte :-D.

Po skákání po kamenech jsme se vyšplhali ke zdi z kamení. Šli jsme podél ní a dostali se na vrchol. Zároveň jsme tam zase kroutili hlavou nad monstrem, které jsme už měli v Chorvatsku tu čest potkat na jiném vrcholu. Tváří se to jako billboard starý 40 let, ale zřejmě to billboard není.

Kromě nádherných výhledů na hory, moře, ovce a kozy kousek od nás jsme si užili i romantiku během západu slunce. Protože jsme s sebou neměli nic moc, nebylo času na to se příliš kochat. Cestu dolů jsme zvládli za světla a u auta se shodli na tom, že to bylo skvělé rozhodnutí. Plínku jsme samozřejmě potřebovali. Ale to jsou ty Murphyho zákony :-D.

Naše trasa ZDE.

Délka trasy (dle mapy.cz): 2km