Pořád do kopce na Mali Borovac (1253 m)

Tenhle vrcholek jsme si vybrali úplně náhodně. Chtěli jsme se přiblížit někam, odkud se už budeme šplhat. Nejsme až tak líní, ale plahočit se x kilometrů v horku a teprve potom začít stoupat k výšinám, nám přišlo jako zbytečná ztráta času.

Na místo jsme částečně šli dvakrát. Jednou s vořechy, kdy jsme došli snad do 1/6 cesty. Já tehdy bláhově myslela, kolik jsme toho už nenašlapali a že bychom to možná měli dotáhnout až do konce. Haha :-). Byli jsme fakt teprve na začátku a dobrodrůžo bylo před námi. Terén jsme zhodnotili jako schůdný, nicméne vzhledem k tomu, že to byla cesta kamenitá a příkrá, nechtěli jsme riskovat a rozhodli se, že půjdeme jen v lidské sestavě. Pokud půjdete se psem, cesta je v pohodě, pár úseků je nutné fakt dávat pozor, cesta je místy úzká a pád z útesu dolů by skončil fatálně, určitě je nutné mít psa ovladatelného a ne zběsile běhajícího kolem. My to zvládli s 15měsíčním batoletem střídavě pěšky, střídavě nesoucí. Kameny cestou dolů dost podkluzovaly, takže nám cesta trvala celkem dlouho.

Pokud máte auto s vyšším podvozkem jako my, můžete si dopřát ten komfort a vyvézt se poměrně vysoko. Potom už jdete po kamení jako kamzíci. Cestička je úzká, ale nemusíte se bát, v chorvatských horách jsme potkali tak málo turistů, že nebyl problém s vyhýbáním se :-D. Cestou se vám naskytne spousta nádherných výhledů, pěšinka ve svahu, kdy podkluzujete na plochém ostrém kamení (pro pejsany vemte radši botičky), se postupně proměňuje. Přechází v kamenité “schodiště”, kde se mi z výšky pod námi hlava nejednou zatočila. 

Těsně před vrcholem vstupujete do lesíku. Vypadalo to tam trošku jako po požáru, kmeny ohořelé. Tahle část cesty měla zase naprosto jiný ráz. Nakonec se dostanete do malého sedla, kde se dá v pohodě posvačit (bez strachu, že se někde skutálíte), přebalit miminka, hodit aport psíkům. Na samotný vrcholek se ještě musíte trošku vydrápat, ale rozhodně to udělejte! Ošidili byste se o nádherné výhledy. Makarska jako na dlani. Na nás se začly honit mraky,tak jsme rychle vytáhli drona, natočili pár videí a pelášili dolů. Jinak se odtud dá parádně pokračovat na Borovac, Veliki Šibenik a Motiku. Bylo by super tady jít někdy v budoucnu i s přespáním, ale uvidíme :-).

Naše trasa TADY.